«Фактична вага», «залікова вага», «з’ьом ваги», «формула Дюваля» – зазвичай стільки багато поняттів приходиться чути, якщо показники вологи або сміттєвої домішки вище базісних. Якщо «фактична вага» ще більш-менш зрозуміле поняття, то що таке «залікова вага»?
Залікова вага – це фізична маса зерна після вирахування відхилень показників вологи та сміттєвої домішки від базисних (контрактних).
Скільки коштує послуга сушіння зерна на ТОВ Ванаков:
Калькулятор
І це теж виглядає зрозумілим, але кожного турбує питання розрахунку – бо це прямо впливає на фінансову складову (прибуток). Чому коефіцієнт знижки більше фактичного відхилення показників? Хтось нам каже, що це за нормами ДСТУ або це прийнято розраховувати за формулою Дюваля. Але все одно, в чому причина використання такого розрахунку.? Формула Дюваля – це формула, яка використовується для розрахунку зміни ваги речовини при зміні її вологості. Формула була названа на честь французького хіміка Пьєра Дюваля, який відкрив закон парного тиску. За допомогою формули Дюваля можна визначити, на скільки відсотків зменшиться або збільшиться вага речовини при зниженні або підвищенні її вологості. Іншими словами: При сушінні зерна втрачається більше фізичної ваги ніж вологи зерна.
Формула Дюваля має вигляд:
Де:
Зм – залікова маса
Фм – фактична маса
Сс – % зменшення ваги зерна (при зниженні його сміттєвої домішки)
Xв – % зменшення ваги зерна (при зниженні його вологості)
Розрахунок відсотка зменшення ваги зерна (при сушінні):
a – початкова волога (%)
b – базісна (контрактна) волога (%)
Розрахунок відсотка зменшення ваги зерна (при очищенні):
Сн – початкова сміттєва домішка (%)
Сд – базісна (контрактна) сміттєва домішка (%)
Формула Дюваля дозволяє точно розрахувати, яку вагу зерна слід очікувати після сушіння та очищення. Зауважемо, що такий розрахунок використовується тільки при наданні послуг очищення та (або) сушіння зерна при прийманні товару.
Розрахуємо заліковану вагу зерна при таких умовах: 20.000 тон, волога 15.0%, базисна волога 14.0%:
Хв = 100*(15.0%-14.0%) / 100-14.0% = 1.16279%
20.000т * 1.16279% = 0.232т
20.000т – 0.232т = 19.767т
Зробивши такий розрахунок, бачимо що зміст вологи в зерні зменшиться на 1%, при тому зменшеня ваги зерна буде більше і становитиме 1.163%. Зауважемо, що при наданні окремих послуг сушіння зерна, клієнти часто стикаються з плутаниною: коли у розрахунок помилково беруть кінцеву вагу сушіння і не можуть зрозуміти чому зменшення вологи в зерні менше.
Для перевірки відсотка зменшення вологи в зерні після послуги сушіння зерна використовуюсть “зворотню” формулу:
Де:
С – зменшення відсотка вологи в зерні
b – волога після сушіння % (базісна/контрактна)
Фм – маса зерна до сушіння (фактична маса)
Зм – маса зерна після сушіння (залікова маса)
Використовуючи дані з вищевказанного прикладу, розрахунок буде виглядати так:
(20.000-19.767*14.0%)/20.000 * (20.000-19.767)/20.000=1.0%
Узнайте ціну сушки на ТОВ Ванаков:
Прозорість роботи ТОВ Ванаков завжди цінується клієнтами. Після наданні послуг компанія видає розбірливі звіти переробки, та відповідає на усі питання клієнтів. Тож, замовивши послугу сушіння на ТОВ Ванаков ви будете відомі за кожний кілограм вашого зерна і впевнені в якості послуг.
Мы с вами свяжемся